Pravé kimchi (kimči) je tradičný pikantný kórejský šalát, ktorý sa pripravuje z pekinskej kapusty cestou kvasenia.
Kimchi je plné pre organizmus veľmi zdravých látok, pre človeka prospešných, ktoré podporujú správne fungovanie tráviaceho systému, prečisťuje organizmus, zaisťuje lepšie vstrebávanie živín a zdravú črevnú mikroflóru.
Pravé kimchi: recept
Ak sa chcete riadiť podľa tradičných surovín a postupov - vyskúšajte tento recept:
1 kilogram pekinskej kapusty,5 lyžíc kórejskej morskej soli,2 lyžice prášku z chilli papričiek,4 strúčiky cesnaku,1 lyžičku nastrúhaného zázvoru,2 lyžice rybej omáčky,rezančeky bielej reďkovky či mrkvy,jarnú cibuľku,sezam na posypanie (podľa chuti).
Hlavnú surovinu, čo je pekinská kapusta, je najskôr nutné dôkladne nasoliť. To sa vykonáva niekoľkými rôznymi spôsobmi. Kapustu môžete očistiť, umyť, nechať uschnúť a potom ju nakrájať na kocky. Vo vrstvách ho potom ukladajte do väčšej misy a každú z nich nasoľte. Obsah potom starostlivo premiešajte, aby bol každý kúsok kapusty pokrytý soľou. Všetko potom nechajte 8 hodín odpočívať a každú polhodinu premiešajte.
Pokiaľ na tento postup nemáte dostatočnú trpezlivosť, môžete celý proces urýchliť tým, že nakrájanú kapustu zalejete slaným nálevom (na 1 liter vody zhruba 4-5 lyžíc soli). Nádoba na kimchi by sa potom mala zaťažiť, aby bola celá kapusta dobre ponorená. Týmto spôsobom bude zhruba za 2 hodiny pripravené a môžete ho začať preplachovať (rovnako ako v predchádzajúcom prípade po 8 hodinách). To sa robí opakovane do chvíle, než bude chuť podľa vás tak akurát.
Keď je kapusta pripravená, je potrebné sa pustiť do kimchi pasta receptu. Tú si utrite z chilli, rybej omáčky, cesnaku a zázvoru. Potom by ste mali pomocou gumových rukavíc všetko poriadne premiešať a vmačkať pastu do každého kúska kapusty. K základnej zelenine potom môžete pridať aj ďalšie ingrediencie (bielu reďkev a mrkvu nakrájané na rezančeky alebo jarnú cibuľku na väčšie kúsky). Tie sa primiešavajú až na záver alebo priamo do pasty.
Pripravené kimči by ste následne mali vložiť do pohára alebo kvašáku (takzvaný hrniec na kimči). Zelenina by mala byť v nádobe dobre stlačená, čím minimalizujete množstvo vzduchových vreciek, ktoré by mohli narušiť proces kvasenia. V závere plnenia potom nechajte dostatok miesta, aby kimči nepretieklo, pretože ešte pustí šťavu. Potom obsah nádoby zakryte, aby sa k zelenine nedostal ďalší vzduch (napríklad tanierikom a kameňom či špeciálnym viečkom).
Spočiatku by ste mali nechať zeleninu kvasiť pri izbovej teplote, a to zhruba 1 až 2 dni. Potom nádobu otvorte, premiešajte obsah, skontrolujte jeho chuť (či je kimči dostatočne slané či pálivé) a prípadne dochuťte. Následne dôkladne uzavrite a nechajte ďalších 10 až 14 dní kvasiť v chladničke. Občas nezabudnite nádobu otvoriť, aby sa kimču mohlo predýchať.
https://www.chaluparuvraj.cz/keramika/keramika-v/keramicke-zelaky-a-nadoby-kimchi/
Čerpané z rádiomejinak.
Najzdravšia je KIMCHI